Registreeru    
EST        
Eesti Energia Energiasäästu portaal
Kvatro
ESILEHT
ERAISIK
ÜHISTU
ETTEVÕTJA
 
Tagasi
TÜ teadlased kavandavad Viini energiasäästlikku hoonestust 08.02.2010

Austria arhitektuuribüroo tellimusel tegid Tartu Ülikooli teadlased arvutused, kuidas peaks Viini kavandama võimalikult energiasäästlikku hoonestust.

Maailmas ainulaadseks teeb tartlaste töö asjaolu, et Viini planeeritavate passiivmajade puhul tuli arvesse võtta ka naaberhoonete mõju päikesevalguse ligipääsevusele. Töö eestvedaja Jaanus Hallik märgib, et ka Eestis on üha enam hakatud tegema energiatõhususe arvutusi juba kohe maja projekteerimise alguses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Austria büroo pos architekten andis tartlastele ette hulga arhitektuurseid lahendusi, mis võiks ühele Viinis asuvale krundile tulla, Viini detailseid ilmastikuandmeid kasutades arvutati 2006. aastal Tartu Ülikooli juurde loodud energiatõhusa ehituse tuumiklaboris välja väga täpsed päikesekiirguse hulgad tulevaste hoonete fassaadidele, mille järgi saab hiljem valida, mis nurga all ja kuhu tuleks paigutada päikesepaneelid või millisesse ilmakaarde üldse maja ehitada. Lihtne oleks öelda, et suunaga lõunasse, kuid teiste majade keskel on asi keerulisem.

Viinis toimub peagi passiivmaja konverents ja Tartu Ülikooli energiatõhusa ehituse tuumiklabori spetsialisti Jaanus Halliku sõnul tegutsevad austerlased selle nimel, et linnas oleks mitmeid elukvartaleid, mis vastaks passiivmaja standarditele. Energiasäästliku tulevikumaja näiteks on Viinis asuv energiakompetentsi keskuse ENERGYbase hoone, kus ühe ruutmeetri kohta kulub aastas nii kütteks, jahutuseks kui valgustuseks kokku 25 kwh energiat, mis on sama suure niinimetatud tavahoonega võrreldes kuus-seitse korda vähem. Maailmas ongi tõusev trend, et kerkivate energiahindade tõttu taandub arhitektuurne lahenduse pisut energiasäästu ees.

"Mõnes mõttes arhitektid näevad seda piiranguna oma loomevabadusele, samas teistpidi just väljakutsena, et kuidas luua selliseid vorme, mis mitte ainult visuaalselt ja vormiliselt töötavad, vaid on nii-öelda funktsionaalsed," rääkis Jaanus Hallik.

Ka Eestis tehakse Halliku sõnul energiatõhusamate hoonete kavandamisel esimesi, kuid juba hoogsaid samme, sest alates 2008. aastast kehtivad siingi energiatõhususe miinimumnõuded, mis ei lase enam lihtsalt pappmaju püsti panna.

Allikas: ehitusuudised.net


Säästva arengu ja halduse portaal | info@property24.ee

     Videoteek
300 aastat fossiilseid kütuseid 300 sekundiga!
Fantastiline graafiline läbilõige faktidega töösturevolutsioonist kuni globaalsete energeetika- ja kliimaprobleemideni!
Carlota Perez - 2020 Shaping Ideas
Muljetavaldavad ideed maailmakuulsalt professorilt keskkonna, ühiskonna ja tuleviku analüüsis.
Passiivmaja minutiga
Video madala energiakuluga passiivmaja elementide montaazist Oslo lähedal Norras. Kvaliteetse karkassi paigaldamiseks kulus 4 päeva.

     Ideed
1. Päeva moto: kõik mis teed- tee hästi!
2. Elu on lihtne aga inimene järjekindlalt muudab seda keeruliseks!
3. Nihil difficile volenti- miski ei ole raske neile kes seda tahavad!

     Reklaam
banner

EAS
banner

E- ehitus
Energe.it