Registreeru    
EST        
Eesti Energia Energiasäästu portaal
Kvatro
ESILEHT
ERAISIK
ÜHISTU
ETTEVÕTJA
 
Tagasi
Taanis valmis unikaalne süsinikuneutraalne hoone09.11.2009

Taanis valmis esimene 100% süsinikuneutraalne hoone, mille projekteeris Kopenhaageni ülikooli Loodusteaduste teaduskonna jaoks arhitektuuribüroo Christensen ja Co Arkitekter A/S ja mis meenutab rohelist tuletorni. Projekteeritud hoonest saab detsembris toimuva ÜRO Kliimakonverentsi (COP15) esinduslikum näidis, millega tõestatakse et süsinikuneutraalsus on võimalik ka vaid läbi õige arhitektuurilise lahenduse juurutamise. Praktikas selgus, et 75% energiasäästu saavutati vaid läbi õigete arhitektuuriliste lahenduste kasutamise, mitte edevate tehnoloogiate.

 Roheline Tuletorn avati pidulikult eelmise kuu lõpul peale aasta aega kestnud ehitustöö. Nimetatud hoone hakkab toimima kui Loodusteaduste teaduskonna tudengite teeninduskeskus, kus tudengid saavad karjäärinõustamist ja veeta vaba aega spetsiaalsetes puhkenurkades. Hoonesse tulevad ka teaduskonna administratsiooniruumid ja teaduskonna klubi teadlastele.
Selleks, et saavutada süsinikuneutraalsus, juurutati mitmeid rohelisi disaininippe, et vähendada energia tarbimist, pakkuda holistilist ja tervisliku sisekliimaga keskkonda nii tudengitele, kui ka teaduskonnale. Päevavalgus ja loomulik ventilatsioon saavutati läbi Veluxi erivalgustuslahenduste ja spetsiaalsete akende. Lisavalgus saadi LED valgustitest, mida toidavad katusele paigaldatud päikesepaneelid. Kogu hoone ise on orienteeritud maksimaalselt päikesevalguse kasutamisele, samas kui aknad ja uksed on disainitud nii, et otsene päikesevalgus suvisel perioodil oleks varjestatud vältimaks liigset mehhanilist jahutamist.
Arhitekt Michael Christensen ütles: „Arhitektidena oleme väga uhked selle üle, et 75% energia kokkuhoidu on saavutatud vaid läbi arhitektuuriliste erilahenduste kasutamise. See tõestab, et energiasäästlikkusele suunatud projekteerimine ei seisne vaid hoone täistoppimises kalli high-tech tehnoloogiaga, vaid see tugineb eelkõige vanamoodsal selgel mõtlemisel ja loogikal.”
Roheline Tuletorn, nagu seda juba hellitavalt tudengite seas kutsutakse, saab eelolevatele detsembrikuiste kliimakõneluste kontekstis olema unikaalne näidis. Hoonest valmis ka spetsiaalne video, mis selgitab projekti keskkonnasäästlikku olemust.

 

Hoone ja videoga saab tutvuda siit: Inhabitat
Allikas: kokkuhoid.energia.ee


Säästva arengu ja halduse portaal | info@property24.ee

     Videoteek
300 aastat fossiilseid kütuseid 300 sekundiga!
Fantastiline graafiline läbilõige faktidega töösturevolutsioonist kuni globaalsete energeetika- ja kliimaprobleemideni!
Carlota Perez - 2020 Shaping Ideas
Muljetavaldavad ideed maailmakuulsalt professorilt keskkonna, ühiskonna ja tuleviku analüüsis.
Passiivmaja minutiga
Video madala energiakuluga passiivmaja elementide montaazist Oslo lähedal Norras. Kvaliteetse karkassi paigaldamiseks kulus 4 päeva.

     Ideed
1. Päeva moto: kõik mis teed- tee hästi!
2. Elu on lihtne aga inimene järjekindlalt muudab seda keeruliseks!
3. Nihil difficile volenti- miski ei ole raske neile kes seda tahavad!

     Reklaam
banner

EAS
banner

E- ehitus
Energe.it