Registreeru    
EST        
Eesti Energia Energiasäästu portaal
Kvatro
ESILEHT
ERAISIK
ÜHISTU
ETTEVÕTJA
 
Tagasi
Suurel osal korteriühistutest puudub pädev juhtimine03.11.2009

Eesti korteriühistute liidu juhatuse esimees Aivar Kala leiab, et kuna ühistujuhtide ettevalmistus jätab tihti soovida, tuleb nende koolitamisele suuremat tähelepanu pöörata.

Eesti korteriühistute liit avas sel nädalal Jõhvis oma büroo ja Narvas infopunkti, et kasvatada oma liikmete arvu siin piirkonnas. Samas on siin juba kõikvõimalikud ühendused esindatud.

Jah, ega loodus tühja kohta salli. Korteriühistud on Ida-Virumaal organiseerunud väiksematesse ühendustesse, aga kahjuks on need grupid kõik väikesed ja konkureerivad omavahel selle vähese raha pärast, mida kohalikud omavalitsused neile pakuvad. Ja kui on mitu väikest omavahel konkureerivat ühendust, kes püüavad teist turult eemale tõugata, siis see on meie jaoks täiesti vastuvõetamatu.

Tegelikult peame hoolitsema kõikide korterelamute eest, me ei saa ju ühtesid elanikke pidada halvemateks, teisi paremateks. Meie tegevuse eesmärk ongi see, et need väikesed kohalikud liidud lõpetaksid omavahelise konkureerimise ja liituksid meiega või vähemalt teeksid meiega sellist koostööd, et sellest oleks kasu kõigile.

Loodame siin ka maavalitsuse ja kohalike omavalitsuste tuge. Usun, et koostöölepingud sõlmitakse nii Narva, Jõhvi kui Kohtla-Järvega.

Kas korteriühistutel on piirkonniti ka mõnevõrra erisugused probleemid või on ikka kõigi põhiline mure see, kuidas saada majad soojapidavamaks ja küttearved väiksemaks?

Meie pilgu järgi on probleem number üks see, et väga suurel osal korteriühistutest puudub praegu pädev juhtimine.

Nii et mitte niivõrd raha-, kuivõrd ajude puudus?

No ütleme nii, et ka rahapuudus on probleem, aga selleks, et raha üldse kas pangast või kohalikust omavalitsusest taotleda või kirjutada projekt nii, et sellega on võimalik raha küsida, peab olema piisavalt haritud ja koolitatud.

Kui on selline maja, kus keegi üldse ei tahagi hakata juhatajaks - noortel pole aega, vanematel arvutioskust või soovivad nad lihtsalt rahulikku elu -, siis praegu on ju võimalik valida juhatusse keegi väljastpoolt ühistut. Ja meie plaanime nüüd seda, et need korteriühistujuhid, kes on läbinud 160tunnise koolituskursuse, saavad sertifikaadi ja hakkavad korteriühistute liidu töötajana osutama korteriühistu juhi teenust.

Ta on meie palgatöötaja, kes osutab ühistule seda teenust mingisuguse väikese summa eest, korteriühistu maksab selle eest näiteks 1000 krooni kuus, oma ühistujuhile peaks ta aga maksma võib-olla 2000 krooni. Aga isegi soodne hind pole niivõrd oluline, kuivõrd et see teenus on kvaliteetne - et koosolekud oleksid läbi viidud õigel ajal, et raamatupidamine ja kõik juriidilised dokumendid õigesti korraldatud, põhikirjad koostatud, nii nagu peab jne.

Kuidas hindate riigi abi kortermajade kordategemisel? Näiteks töötas Kredex hiljuti välja soodusintressiga pikaajalise renoveerimislaenu, mille abil peaks saavutama vähemalt 20-30 protsendi suuruse energiasäästu, kuid see eeldab, et elamu rekonstrueeritakse tervikuna. On ühistuid, kes pelgavad nii suurt laenukoormust.

See on riiklik poliitika, et Kredex toetab neid maju, kus võetakse ette kompleksne renoveerimine. Kokkuvõttes on see ju ka majaelanikele kasulik. Kui arvestused teha, võib selguda, et selles majas, mis on praegu veel remontimata, kulub küttearveteks ja teisteks kuludeks rohkem raha kui pärast maja renoveerimist. Küttearvetelt tuleb nii suur raha kokkuhoid, et kokkuvõttes on teie kulud väiksemad kui enne laenu võtmist.

See on üks selgitustöö, mida püüame inimestele teha. Väga paljudel on selline loogika, et võtame laenu ja see tuleb tagasi maksta, me ei taha oma lastele ja lastelastele võlgu pärandada.

Ja see on probleem eriti väikeste majade puhul, kus on vaja remontida seinad, katus, vahetada välja uksed, aknad, küttesüsteem. See summa võib isegi väikese maja puhul ulatuda sadadesse tuhandetesse kroonidesse. Ja kui võtta näiteks kuue korteriga majas selline laen, siis koormus ühele korteriomanikule on väga suur.

Aga jah, inimestele tuleb must valgel ära näidata, et maja korraga renoveerimine on kasulik, et inimesed oleksid nõus nii suurt laenu võtma. Ega enne selgust tule, kui üks maja on valmis tehtud ja selle elanikud räägiksid, et näete, tegime remondi ära, maja on nüüd ilus, trepikojad soojad, aga meie arved on täpselt samad või mõnikümmend krooni suuremad kui varem.

Nii et olgu see suure laenu võtmine psühholoogiliselt nii raske kui tahes, peate Kredexi poliitikat õigeks?

Jupikaupa renoveerimine on ehitustehnoloogilises mõttes nonsenss. Remont läheb tunduvalt kallimaks, kui teed enne katuse, siis ühe seina, seejärel teise seina. Ehitusfüüsikaliselt tekivad halvad kohad, kus maja saab kahjustatud, mitte parandatud.

Nii et kui soojustada, siis terve fassaad, aga kõige parem on maja renoveerida kompleksselt, et kõigepealt parandatakse ära katus, siis remonditakse fassaad, seejärel tehakse soojusmõõtmised ja siis vaadatakse, mitu ribi radikaid on vaja - kui palju neid juurde paneme või maha võtame. Loogiline järjekord on selline.

Kui maja on külm ja paneme esimese hooga radikatele kolm ribi juurde, et siis kütab rohkem, tuleb lõpuks välja, et ikka on mõistlik maja selle asemel ära soojustada. See on nagu rahagagi, et palju raha on sellel, kes vähem kulutab, mitte sellel, kes rohkem teenib.
Allikas: www.pohjarannik.ee
 


Säästva arengu ja halduse portaal | info@property24.ee

     Videoteek
300 aastat fossiilseid kütuseid 300 sekundiga!
Fantastiline graafiline läbilõige faktidega töösturevolutsioonist kuni globaalsete energeetika- ja kliimaprobleemideni!
Carlota Perez - 2020 Shaping Ideas
Muljetavaldavad ideed maailmakuulsalt professorilt keskkonna, ühiskonna ja tuleviku analüüsis.
Passiivmaja minutiga
Video madala energiakuluga passiivmaja elementide montaazist Oslo lähedal Norras. Kvaliteetse karkassi paigaldamiseks kulus 4 päeva.

     Ideed
1. Päeva moto: kõik mis teed- tee hästi!
2. Elu on lihtne aga inimene järjekindlalt muudab seda keeruliseks!
3. Nihil difficile volenti- miski ei ole raske neile kes seda tahavad!

     Reklaam
banner

EAS
banner

E- ehitus
Energe.it