Registreeru    
EST        
Eesti Energia Energiasäästu portaal
Kvatro
ESILEHT
ERAISIK
ÜHISTU
ETTEVÕTJA
 
Tagasi
Tallinna veemonopol paigaldab mõõtureid, mis petavad25.09.2009

Selleks, et mahutada kolmeliitrisesse klaaspurki kuus liitrit vett, pole vaja mustkunstniku oskusi. Tuleb välja, et kõrge kuupmeetrihinna kõrval teenib Tallinna veemonopol kopsakat kasumit tegelikust kulust rohkem näitavate veemõõtjate arvelt.
Tallinna eramuomanik Andrus Mirka teeb Ärilehega koos läbi eksperimendi ja imiteerib oma maja veemõõdikuga kokkuhoidliku pensionäri veekasutust. Sortsukene vett kulub proteeside puhastamiseks, teine janu kustutamiseks, silmapesukski kulub vaid pihutäis, sortsuke läheb asparaagusele, sirtsuke havisabale. Kolmeliitrine purk saab täis ja väidetavalt kõikidele Euroopa Liidu nõuetele vastav veemõõtja näitab kuueliitrist veekulu.
Kui lasta ühe soojaga mitu liitrit, näitab mõõdik õiget kulu. Kuid klaasi vee puhul kasseerib Tallinna Vesi teise samapalju jootrahaks. Kraani sulgemise järel veemõõtja ei peatu, vaid kerib inertsiga edasi. Mida väiksem on vee kogus ja suurem kraani sulgemiste arv, seda suuremaid arve veemõõtja näitab.
„Selline sirtsutamine ei ole normaalne vee kasutamine,” nendib eksperimenti jälgiv Tallinna Vee veemõõdu juht Aaro Meriniit. „Kõik meie veemõõtjad on sellised – neil on Euroopa sertifikaadid ja kasutusel juba üle saja aasta.”
Teine eksperimendi tunnistaja, tarbijakaitse ameti peadirektori asetäitja Marje Kokk hakkab ilmselgelt närvi minema. Tema pahameel näib alguses pöörduvat vett sortsutava Mirka vastu, sest hallipäine Meriniit mõjub täiesti usaldusväärselt. Tegevus, kus paariprotsendilise eksimisvõimalusega seade valetab päise päeva ajal kaks korda, mõjub absurdse, isegi õelana. „Kas teie lepingus on kirjas, kuidas tuleb vett kraanist lasta?” küsib Kokk.
Pausi koht. Kõigile ruumis viibijatele on ütlematagi selge, et nõuet, kuidas tohib kraanist vett lasta, pole üheski lepingus.
„Vee müüja peab garanteerima, et klient maksab vee eest täpselt nii palju, kui tal kraanist tuleb, olenemata, kas sortsutatakse või mitte,” lausub Kokk. „See, et veemõõtjad niimoodi valetavad, on väga tõsine probleem, mille eest vastutab Tallinna Vesi.”
Helsingis võib eksida 7%-ga
Mida sügavamale veemõõdu tehnoloogiasse süüvida, seda hägusemaks muutub tarbija õigus maksta ainult selle vee eest, mida ta kulutab.
„Veemõõtjad pole mõeldud tilgutamiseks,” ütleb tehnilise järelevalve ameti legaalmetroloogia osakonna juhataja Priit Pochlin. „Mõni veemõõtja võib ikka osutuda vigaseks.”
Kuid Mirka keldrisse paigaldatud veemõõtja pole erandlik eksemplar. Tallinna eramuomanik Rein Pukk kinnitab samuti, et veel paar kuud tagasi kontrollis ta oma veemõõtjat viieliitrise nõuga, kuhu mõõdiku järgi õnnestus mahutada kaheksa liitrit vett. „Mida väiksemad on vee doosid, seda suurem on kulu,” kommenteerib Pukk.
Poolteist kuud tagasi vahetas Tallinna Vesi Puki veemõõtja välja ja uut seadet pole majaomanik veel katsetanud.
Tallinna Vee tarnijate hulka kuulub Vallin Baltic, mille mõõdikute osakonda juhib Tallinna Vee endine veemõõdu juht Rait Kuri. „Kraani sulgemisel ei saa loendurit hüdraulikareeglite tõttu kohe peatada,” selgitab Kuri.
Veemõõtjate valetamises pole süüdi mõõduseadmed, üks põhjusi võib olla veemõõdusõlmede vale projekteerimine ja ehitamine, väidavad nii Pochlin kui ka Kuri.
Kui mõõdusõlm ehitatakse valesti, siis tekivad mõõdiku ees vee keerised, mis põhjustavad vale näidu. „Paljud Tallinna korteriühistute veemõõdusõlmed on projekteeritud nii valesti, et mõõtmise viga ulatub 20–30 protsendini,” selgitab Kuri. „Näiteks Helsingis peetakse normaalseks seitsmeprotsendilist eksimust.”
Mirka eramusse paigaldatud veemõõdusõlme puhul Tallinna Vesi ehituse ja projekteerimise vigau ei tuvastanud, pakkudes lubatud eksimuseks kaks protsenti.
Advokaadibürood on valmis koondama petetud veetarbijate nõudeid, et esitada kahjunõudega hagi Tallinna Vee vastu, öeldi Kentmanni advokaadibüroost.Kuid esmalt tuleb valesti näitavatele veemõõtjatele korraldada ekspertiis.
Vee liigkõrge hind viib kohtusse

  •  Omanike keskliit soovib Tallinna Vee liiga kõrgete tariifide pärast kohtusse kaevata ja koostab selleks juriidilist analüüsi.
  • Tallinna Vesi müüs eelmisel aastal vett kasumirentaablusega 41%, Euroopas piiratakse samasuguste teenuste pakkujate rentaablust seitsme kuni kümne protsendiga. Peale tsiviilhagi saadetakse liidu juhatusse kuuluva Taavi Madiberki sõnul märgukiri ka konkurentsiametile.
  • „Tahame näidata, et neil on õigus ja kohustus jõuliselt sekkuda turu valitsevat seisundit ärakasutavasse tegevusse,” sõnas Madiberk. „Konkurentsiamet on küll algatanud üldise vee-ettevõtte järelevalvemenetluse, kuid tema tegevus on siiani olnud hambutu.”
  • Tallinna Vesi kuulub Eesti edukaimate ettevõtete hulka, kes teenis mullu ligi 300 mln kr krooni puhaskasumit. Tallinna Vesi 2008. aasta käive oli 719,9 mln kr, kasvades 11% varasema aastaga võrreldes.
  • Ettevõte otsustas mitte teha eraldisi reservkapitali ja jaotada aktsionäride vahel 230 mln krooni, millest A-aktsia omanikele makstakse dividende 11,50 krooni aktsia kohta ja B-aktsia omanikule 10 000 krooni aktsia kohta. Jaotamata jääb 65 miljonit krooni. Dividendid makstakse välja 12. juunil. Tallinna Veel on peale vee müügi monopoli ka ainuvõim veemõõduseadmete üle.
  • Ettevõte paigaldab ise klientidele talle kuuluvaid veemõõduseadmeid, kontrollib ja taatleb neid. Järelevalvet Tallinna Vee mõõtmistegevuse üle teostab Tallinna linnavalitsus, kes on ka ettevõtte aktsionär.

Allikas: Eesti Päevaleht


Säästva arengu ja halduse portaal | info@property24.ee

     Videoteek
300 aastat fossiilseid kütuseid 300 sekundiga!
Fantastiline graafiline läbilõige faktidega töösturevolutsioonist kuni globaalsete energeetika- ja kliimaprobleemideni!
Carlota Perez - 2020 Shaping Ideas
Muljetavaldavad ideed maailmakuulsalt professorilt keskkonna, ühiskonna ja tuleviku analüüsis.
Passiivmaja minutiga
Video madala energiakuluga passiivmaja elementide montaazist Oslo lähedal Norras. Kvaliteetse karkassi paigaldamiseks kulus 4 päeva.

     Ideed
1. Päeva moto: kõik mis teed- tee hästi!
2. Elu on lihtne aga inimene järjekindlalt muudab seda keeruliseks!
3. Nihil difficile volenti- miski ei ole raske neile kes seda tahavad!

     Reklaam
banner

EAS
banner

E- ehitus
Energe.it