Registreeru    
EST        
Eesti Energia Energiasäästu portaal
Kvatro
ESILEHT
ERAISIK
ÜHISTU
ETTEVÕTJA
 
Tagasi
Miks riik ei soodusta väiksemaid küttearveid?11.09.2010

Jutt käib küttekulujaoturitest. Väikestest tehnikajuppidest, mis radiaatori külge paigaldamisel mõõdavad tuppa lastava soojuse hulka.
Praegu käib kütte hulga arvutamine ju teatavasti nii, et kogu maja küte jaotatakse korterite ja nende ruutmeetrite vahel ära. See tähendab, et need, kes tarbivad vähem, peavad kinni maksma ka rohkem soojust armastavate inimeste kütte. Kulujaotur võimaldaks maksta vaid enda ja väiksemal määral ka nö kaduva soojuse eest. Võib julgelt väita, et enamus majades taolist mõõdikut paigaldatud ei ole.
Ja ei peagi olema, kuna seadus selleks ei kohusta.
Seega on kõik korteriühistu käes, kuid nagu tunnistab ka Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi, on vähesed need juhud, kui ühistu koosolekul millegi üle täielikule üksmeelele jõutakse.
Eriti rahaasjus, kus alumiste korruste elanikele on tähtis kiuksuv uks ning ülemistele lekkiv katus.
Otsusta siis, mis esmalt korda teha.
Mardi räägib, et kui kui jaotur on peal, on võimalik mõõta konkreetselt ühe korteri reaalset soojustarbimist ning ei pea maksma teiste küttekulu kinni. Ilma ühistu kokkuleppeta pole seda aga vaid enda korterisse mõtet paigaldada, kuna arveid vaid ühe näidu põhjal esitada ei saa.
Praegu reguleerib kulude jaotamist majandusministeeriumi säästva energia talituse juhataja Madis Laaniste sõnul kõige otsesemalt korteriühistuseaduse §4 lg 2, mille kohaselt määratakse kulude jagamise printsiibid ühistu põhikirjast tuleneva korra alusel üldkoosolekul.
Seega tuleb leida ikkagi konsensus erinevate prioriteetidega indiviidide vahel. See oleks aga palju lihtsam, kui seadusega koht kätte näidatakse.
Allikas:e24.ee


Säästva arengu ja halduse portaal | info@property24.ee

     Videoteek
300 aastat fossiilseid kütuseid 300 sekundiga!
Fantastiline graafiline läbilõige faktidega töösturevolutsioonist kuni globaalsete energeetika- ja kliimaprobleemideni!
Carlota Perez - 2020 Shaping Ideas
Muljetavaldavad ideed maailmakuulsalt professorilt keskkonna, ühiskonna ja tuleviku analüüsis.
Passiivmaja minutiga
Video madala energiakuluga passiivmaja elementide montaazist Oslo lähedal Norras. Kvaliteetse karkassi paigaldamiseks kulus 4 päeva.

     Ideed
1. Päeva moto: kõik mis teed- tee hästi!
2. Elu on lihtne aga inimene järjekindlalt muudab seda keeruliseks!
3. Nihil difficile volenti- miski ei ole raske neile kes seda tahavad!

     Reklaam
banner

EAS
banner

E- ehitus
Energe.it